Americký kokršpaněl se u nás doma objevil někdy v roce 1984 díky našim přátelům ze Spolkové republiky Německa, kteří v té době byli začínajícími, leč zapálenými chovateli a úspěšnými vystavovateli v mnoha zemích Evropy.
Tak se stalo, že kromě toho,že jsem jim coby 17-ti letý hoch pomáhal při předvádění psů na MVP v Nitře, dostala má matka možnost, jako první v Evropě předvést Amerického kokra na barvářských zkouškách v Čechách.
Byl jím oranžovo-bílý Elpaso von Rajos, zvaný Beny - pes úžasné povahy, většího rámce, avšak výborných vlohových vlastností, se zájmem o zvěř a její aportování a skvělý v práci ve vodě.
Byl u nás ponechán k výcviku na složení barvářských zkoušek, které do jednoho měsíce absolvoval. Znalosti z dosledu srnčí zvěře pak předvedl v Německu v praxi.
Na podzim roku 1985 nám naši němečtí přátelé přivezli fenku z jejich prvního vrhu a tu jsme si nechali.
Jmenovala se
Vagabond´s Angie (
RODOKMEN) a byla potomkem nám dobře známých rodičů, tehdy úspěšných na výstavách nejen u nás, ale i v Evropě.
Vagabond´s Angie
|
Naše Enží absolvovala úspěšně výstavy u nás, na Slovensku, v Polsku, Maďarsku a Jugoslávii. Rovněž absolvovala lovecké zkoušky - podzimní, barvářské, lesní a zúčastnila se i zkoušek všestranných.
Byla zakladatelkou chovu Amerického kokra z Blatova, v dobách kdy Americký kokršpaněl patřil k plemenům sdružovaným v KCHLS.
Na začátku roku 1988 byla Angie nakryta tehdy snad jediným barevným psem u nás, kterého dovezla z USA prostřednictvím rodičů pí. Holečková z Prahy 6. Otcem našeho prvního vrhu „Amerikánů“ se tak stal
Buddy Buldozer (
RODOKMEN), černobílý pes, který rovněž složil barvářské zkoušky.
Z tohoto prvního vrhu byla u nás ponechána
Berenika z Blatova (
RODOKMEN), černobílá fena s pálením, předvedená úspěšně na výstavách u nás, v Polsku a na Slovensku. Rovněž úspěšně složila barvářské zkoušky.
Z téhož vrhu se také prosadila v Maďarsku fenka
Bianca z Blatova, jejíž vnuk Ich. True-Blue Bird of Dark Moon je dále zapsán v rodokmenech slovenských ch.s. „z Mesačného svitu“ a „Snehulienka“.
V únoru 1989 jsme se vydali s tátou a Angie na krytí do Západního Berlína, k úspěšnému psovi, kterého jsem si tam prohlédl o rok dříve na výstavě ve Wansee na kraji tehdy Západního Berlína.
Byl jím
Southwind the Moonraker (
RODOKMEN), černobílý pes s pálením u chovatelky paní Margitty Czepluch.
Southwind the Moonraker
|
A tak se u nás objevil vrh, z něhož jsme si ponechali tak trochu kopii otce i matky – černobílého psa s pálením
Felixe z Blatova (
RODOKMEN).
Felix v postoji |
Felix na výstavě |
Felix - štěně |
Felix v detailu |
|
Felix získal skvělá výstavní ocenění v Čechách, na Slovensku, v Polsku, Německu, Rakousku a v Maďarsku.
V září 1990, dva měsíce po návratu z vojenské služby, jsem s ním složil barvářské zkoušky.
V chovu se Felix zapsal zejména na Slovensku prostřednictvím své dcery Quinny z Nového parku v ch.s. „Snehulienka“.
Felixův bratr
Faun z Blatova se prosadil v Estonsku a další generace jeho potomků je možno sledovat v Rumunsku.
Bohužel, Felixův čas byl vyměřen velmi krátce, umřel na otravu – zda úmyslnou či aplikací jedu proti potkanům v okolní zástavbě, se nám nepodařilo zjistit.
V souvislosti s ustavením samostatného Klubu chovatelů Amerických kokršpanělů a tedy odtržením plemene od KCHLS, došlo ke znemožnění výkonu loveckých zkoušek a plemeno se tak stalo v Čechách pouze společenským.
V našem archivu máme dostatek dobových materiálů, dokazujících, jak americký kokr v Americe pracuje, a to zejména na vodních pracích. Lidé u nás vlastně vůbec nevědí, jake inteligentní a pracovité plemeno před sebou mají a myslí si, že jsou to psi jen na česání. Přitom na ulici mnohdy potkáváme amerického kokra, který díky úpravě připomíná vše možné, jen ne „amerikána“.
Souhrou výše uvedených skutečností u nás doma chov amerického kokra skončil.
Zůstává však v srdci vzpomínka na úžasné plemeno.
FOTOGALERIE - AMERICKÝ KOKRŠPANĚL